Jak naprawić uszkodzony element z betonu?
Choć o betonie od wieków mówi się, że jest bardzo twardy i solidny, to w praktyce często wystarczy jedno silne uderzenie, aby pojawiły się na nim liczne pęknięcia. Na szczęście, przy odrobinie wysiłku ubytki w betonie zawsze można załatać. Jak to zrobić? Właśnie na tym skupimy się w dzisiejszym wpisie.
Jak naprawić zniszczony beton krok po kroku?
Wbrew pozorom, beton prawie zawsze można naprawić w ten sam sposób, niezależnie od wielkości ubytków. Aby to zrobić, potrzebna będzie głównie dobra zaprawa naprawcza, paca do betonu oraz dobra szlifierka lub narzędzia do kucia ścian i posadzek. Poniżej przedstawiamy wszystkie kroki, które składają się na naprawę betonu z użyciem zaprawy:
- Dokładnie oczyścić naprawiane fragmentu betonu z kurzu, plam, starej farby, kawałków pokruszonej posadzki i wszelkich innych niedoskonałości.
- Rozkuć lub wyszlifować warstwę wierzchnią betonu, aż do uwidocznienia warstwy nośnej lub (w przypadku betonu zbrojonego) prętów zbrojeniowych.
- Wyczyścić skutą powierzchnię z pyłu, korozji oraz innych zabrudzeń.
- Rozrobienie zaprawy naprawczej i wypełnienie nią ubytków.
- Wyrównanie preparatu z użyciem pacy do betonu lub ewentualnie szpachelki.
Oczywiście, aby naprawa betonu zakończyła się sukcesem, trzeba cierpliwie poczekać, aż zaprawa wyschnie.
Czy beton po naprawie warto zaimpregnować?
Wiele osób zastanawia się, czy warto stosować impregnaty do betonu. Tymczasem, dobry impregnat potrafi nawet wielokrotnie zwiększyć wytrzymałość betonowych konstrukcji. Dzięki temu beton nie będzie się rysował ani pękał pod wpływem uderzeń, a szkodliwe czynniki zewnętrzne nie będą mu straszne. Ponadto, impregnacja zwykle poprawia również wygląd betonu, nadając mu połysku. Oczywiście, aby tak się stało, trzeba kupić wysokiej jakości preparat ochronny.