Na czym polega spoinowanie kostki brukowej?
Spoinowanie kostki brukowej jest tak samo ważne jak wykonywanie fug w przypadku prac glazurniczych. Dobrze wykonana fuga będzie chronić kostkę przed przemieszczaniem się, wyszczerbieniem krawędzi oraz zapewni wysoki estetycznie sposób na wykończenie podjazdu z bruku.
Jakie są metody spoinowania kostki brukowej?
W zależności od użytego materiału na fugi, technologii budowy nawierzchni zaleca się stosowanie konkretnego rodzaju fug. Spoinowanie krawędzi kostki brukowej zabezpiecza kostki przed zniszczeniem, podnoszą walory estetyczne podłoża. Odpowiednio dobrane materiały pozwalają zapewnić wysoce estetyczny sposób na wykończenie nawierzchni brukowej wolnej od zarastania ich przez roślinność, czy też odprowadzania wilgoci i wypłukiwania się krawędzi kostki. W zależności od sposobu jej nakładania wyróżnia się spoinowanie „na sucho” oraz „na mokro”. W pierwszej technice korzysta się z podbudowy z kruszywa, w drugim na wylewce betonowej, bądź też nad stropem pomieszczenia izolowanym przed wilgocią. Taki układ jest nieprzypadkowy. Chodzi bowiem o to, aby przepuszczalność kolejnej warstwy licząc od góry — była większa od poprzedniej. Należy to rozumieć w ten sposób, że nad warstwami nieprzepuszczającymi wody stosować należy elementy spoinowania również nieprzepuszczalne.
Spoinowanie sztywne a elastyczne
Spoinowanie elastyczne inaczej niezwiązane wykonuje się np. piaskiem płukanym, mielonym granitem czy też bazaltem, niezwykle ważne jest, aby zachować między kostkami odpowiednie przestrzenie — takie, które pozwolą „pracować” kostce i nie doprowadzą do powstania wybrzuszeń, czy nierówności. Tworzy on nawierzchnię elastyczną o wysokiej wodoprzepuszczalności. W przypadku spoinowania elastycznego warto wspomnieć o fugach z dodatkiem np. żywic, preparatów gotowych, z których powstaje mrozoodporna spoina o wysokiej przepuszczalności wody. Nad stropami czy do nawierzchni kładzionych na wylewce betonowej stosuje się spoinowanie nieprzepuszczalne.