Rodzaje zapraw i ich zastosowania
Zaprawa to mieszanka kilku składników dobranych tak, by uzyskać pożądane właściwości, w szczególności spajające. Dodatkowo zaprawa zapewnia izolację akustyczną i termiczną, a do tego wzmacnia powierzchnię, zapobiegając negatywnym zjawiskom. Oczywiście w zależności od przeznaczenia wykorzystywane są różne rodzaje zapraw. Jakie typy wyróżniamy?
Jak dzielimy zaprawy?
Zaprawy możemy podzielić na kilka grup.
W zależności od wykorzystanych składników, w tym od rodzaju spoiwa dzielimy je na:
- zaprawy cementowe,
- zaprawy wapienne,
- zaprawy cementowo-wapienne,
- zaprawy gipsowe,
- zaprawy gipsowo-wapienne.
Z kolei w zależności od właściwości dzielimy je na:
- zaprawy zwykłe,
- zaprawy ciepłochronne,
- zaprawy szybkowiążące,
- zaprawy wodoszczelne.
Duże znaczenie ma również szczególna grupa produktów, czyli zaprawy naprawcze do betonu.
Rodzaje zapraw ze względu na rodzaj spoiwa
Poznajmy bliżej rodzaje zapraw w zależności od zastosowanego spoiwa.
Oto kilka ważnych informacji:
- Zaprawy cementowe są wytrzymałe, twardnieją na powietrzu i w wodzie, są mało nasiąkliwe, wykazują wysoki współczynnik przenikania ciepła. Ich zastosowanie to głównie murowanie ścian i fundamentów, wykonywania wylewek.
- Zaprawy wapienne twardnieją pod wpływem działania dwutlenku węgla. Niestety proces ten jest czasochłonny, więc wymaga sztucznego przyśpieszenia. Stosuje się je głównie do tynków wewnętrznych.
- Zaprawy cementowo-wapienne łączą zalety zapraw cementowych i wapiennych. Oznacza to, że szybko wiążą i twardnieją, są wytrzymałe. Stosuje się je do murowania ścian i fundamentów, a także do tynków i gładzi.
- Zaprawy gipsowe, których właściwości zależą od zastosowanych proporcji. Z powodu niskiej odporności na wilgoć są stosowane głównie do tynkowania ścian i stropów wewnątrz budynków.